img

22 Haziran 2023

LA COLLECTION PRIVÉE CHRISTIAN DIOR FRANCIS KURKDJIAN İMZALI DIORIVIERA

Provence’deki Colle Noire Şatosunun altındaki açık alan, bir anda Dioriviera’nın ilham perisine dönüştü. Güney güneşi parlıyor, Mayıs gülleri açıyordu ve ılık rüzgar o esnadaki tek yareni olan incir ağacının yapraklarını okşuyordu. Bu büyülü an hafızama mühürlendi ve o anda gelen parfüm yaratma arzusunun sihirli değneği oldu. Paris’e dönmemin akabinde, ilk görüşte aşkı şekillendirdiğim, bu koku silüetinin hatlarını belirginleştirdiğim ve fikrimi La Collection Privée’nin ilk kokusuna dönüştürdüğüm yaratım süreci başladı. Dioriviera müstesna, ışık saçan bir bileşim. Christian Dior’un Fransız Rivierası’na olan aşkını anlatan, kokusu güneş ışığıyla dolu rahat, modern bir güzellik.»

 

Francis Kurkdjian

Parfums Christian Dior’un Parfüm Tasarım Direktörü

 

LA COLLE NOIRE BAHÇELERİ

 

MAYIS 2021

 

2021 yılında Dior Ailesine Parfüm Tasarım Direktörü olarak katılan Francis Kurkdjian, Dior’un üretim ortaklarını ziyaret etmek üzere gül hasadı zamanı Grasse’ye gitti.

 

Château de la Colle Noire’ın kucağında, Riviera’nın güneşli manzaraları uzaktan görünüyordu.

 

Havanın okşayışı, Akdeniz baharının elleri gibi tatlıydı.

İlham veren kokular dans etmek üzere ayağa kalktığında güneş batmaktaydı.

 

Bir şeyler olmaktaydı…

 

 

GÜNEY FRANSA İLE RANDEVU

 

Hasat zamanı, ılık rüzgarla salınan taç yapraklardan rengarenk bir halı dokuyan güllerin kokusu karşı koyulmaz, esir edici, yoğun ve harikaydı.

 

Çiçeklerle dans eden rüzgar, onların tensel, leziz kokusunu havaya saçarak doyuma ulaştırıyordu.

 

Israrcı ve yumuşacık başka bir koku ise orada öylece duruyordu. Beklenmedik ve mükemmel bir kokuydu bu.

 

Kontrastlığıyla sarmalayan ve okşayan, bitter ve çarpıcı bu koku, parfümörün tam arkasında tüm haşmetiyle yükselen, güneşin yapraklarına sıcacık bir öpücük kondurduğu incir ağacından geliyordu.

İncir ve gül. Gül ve incir.

 

Bu ikili doğal, zarif, güneşli ve tensel bir şekle büründü. Amaçsız, plansız bir arzu beliriverdi ve parfümöre sımsıkı sarıldı.

 

Bu, ona uzun süre eşlik edecek bir Güney Fransa iziydi adeta.

 

DIORIVIERA’YA ADIM ADIM

 

İlham bahçeden gelmiş olsa da kompozisyon çalışması Paris’te yapıldı.

 

Christian Dior’un canlandırıcı Güney ile Montaigne Caddesinin yaratıcı beyliği arasında gidip gelen adımlarının hareketi, markanın geçmişinin bir parçası. Kalbi Provence’de çarpan, beyni ise Paris’te işleyen Christian Dior’un bu ikili ayak izi, aralıksız, yaratıcı, hassas, vizyon sahibi ve devrimsel çalışmalarının nüvesi.

 

Francis Kurkdjian da kısa zaman sonra Paris’e döndü. Bu kokusal karşılaşmanın verdiği arzu, onu derhal bir kokuya dönüştürme saplantısına dönüştü.

Akıllara kazınan ve el değmemiş bu çiçek-meyve ikilisi fikri böylece hayat buldu. İncir ve gül. Gül ve incir. Ve bu ikili koku ahengini somutlaştırma çalışmaları başladı.

 

Birçok deneme, çokça kararsızlık ve esaslı bir şüphe sürecinin sonunda davetkar, kuşatıcı bir parfümün mükemmel dengesi yakalandı. Hammaddeler işlendi, içerikler uyumlaştırıldı, nitelikler seçildi ve etki ayarlaması yapıldı.

 

Yeşil, çiçeksi ve meyvemsi yönlerin ışınlarını yaydığı ve ılık ve yumuşak notalarla ahenkle birleştiği neşeli bir diyalog fikri adım adım işlendi.

 

NEFES VE YARATIM

 

İşte “Dioriviera” böyle güzel bir hikayeyle yaratıldı.

 

Büyüleyici bir duyusal anın kokusal tesirinden damıtılarak...

 

Ve Güney Fransa’nın şenliklerle ve dostluklarla, corniche yürüyüşleriyle ve paylaşılan neşeyle renklenen efsunlu bir an olduğunun keşfiyle...

 

Yüzlerdeki ışık, kahkaha, dans ve güneşin ısıttığı bedenlerin tenselliğiyle… Francis Kurkdjian’ın kokusunda istediği tam da bunlardı.

 

Kurkdjian, Christian Dior’un en sevdiği inziva yeri Provence’de gördüğünü parfüme taşımış oldu aslında.

 

Onun gördüğü havada asılı bir an, bir nefes, harikulade bahçeler ve sıcacık bir gülüştü. Tüm bunlar Paris’e daha yüksek bir enerjiyle çalışmaya geri dönmek için sayısız unsur içeren bir esin kaynağıydı onun için.

 

Bir mutluluk fikri. Bir yaşama ve var olma sanatı.

 

 

 

 img